Bydlení

Aby pokojíček rostl s dítětem

pixabay.com

Očekáváte přírůstek do rodiny? Gratulujeme. To je asi ten správný čas začít připravovat dětský pokojíček. První představa, která vás asi napadne je, jak to krásně barevně vymalujete a vlítnete do některého z obchodů s tím krásným roztomilým dětským nábytkem. Vaše dítě bude jistě nadšené. Možná dokonce i pár let. Pak se tato varianta pokojíčku stane příliš infantilní a můžete začít znovu. A jistě to nebude změna podoby pokojíčku poslední. Ten malý růžový uzlíček se totiž časem stane školákem a poté studentem. Kterých zásad se tedy držet, aby každá rekonstrukce pokojíčku nevyžadovala velké změny?

Neutrální výmalba i nábytek.

Doplňky dokáží proměnit místnost k nepoznání. A jejich výměna stojí většinou pár korun. Není proto nutné nákladné věci, jako je nábytek, měnit vždy když naše dítě povyroste a změní vkus. Postupnému dokoupení nábytku, kdy pouze zachováme nastavený styl, se samozřejmě nevyhneme. Zároveň vybíráme nábytek z odolných materiálů. Stejně tak malba může být bílá či v pastelových barvách. Poličky a obrázky na stěnách nám pak prostor lehce promění.

Miminko je na světe.

Pro nového člena rodiny stačí připravit postýlku, přebalovací pult a skříňku na dětské oblečení. Také při výběru podlahové krytiny je vhodné myslet na okamžik, kdy dítě začne lézt. A ono to celkem uteče.

Než půjde do školy.

Mezi miminkem a školákem je fáze dítěte předškolního věku, které se vyznačuje velkou oblibou v hraní. Nutné je tedy myslet nejen na prostor pro hraní ale také na vhodné úložné prostory. Opět nejlépe takové, které se budou nadále moci využít i pro jiné účely. Také je vhodné myslet na to, že dítě tohoto věku  vám hračky uklízet na poličky prostě nebude. I naházet je do boxu či koše bývá celkem úspěch. V této době také většinou pořizujeme první větší skříň a měníme postel. Stačí pokračovat v nastaveném  stylu.

Máme doma školáka.

V tuto chvíli musíme při změnách v dětském pokojíčku mít na paměti, že tato místnost musí splňovat dvě funkce. Dítě si stále rádo hraje,  ale zároveň potřebuje prostor pro učení. Psací stůl umístíme nejlépe někam, kde bude mít dítě dostatek světla.

Další vývoj vzhledu pokojíčku už nejspíš nebude ve vaší režii. Ne vždy to bude nejspíš váš styl. Vy jste ale chytře nastavili základ pokojíčku na vkusných neutrálních prvcích, nebude tedy velký problém, až toto bouřlivé období jednou skončí (u většiny dětí opravdu jednou skončí), vrátit pokojíčku původní styl.

To Top