Zahrada

Jak bojovat s každoročním nedostatkem vody na zahrádkách? Poradíme vám dva tipy!

pexels.com

Nedostatek vody na zahrádkách je bohužel denní realitou. Spodní vody a studny velice brzy vysychají kvůli krátkým a nevydatným zimám, zatím co od poloviny jara panují opravdu tropické teploty. U rodinných domů je pochopitelně možnost užívat k zalévání klasické vody z řádu. To ale rozhodně není nic levného a proto se vyplatí přemýšlet nad tím, jak co nejvíce využít vodu přímo z nebes.

Zkoušeli jste kaskádovité zahrady?

Kaskádovitá zahrada je populární například v orientálních zemích, kde místní pěstování požaduje spoustu vody, které ale mnohdy není dostatek.

Kaskádovitá zahrada znamená, že jsou záhonky uspořádány v kaskádách, mezi kterými jsou žlábky a jemné stoky. Díky tomu víceméně minimum vody může odtéct mimo záhony, aniž by zároveň fungovalo jako zavlažování pro záhonek jako takový. Dobře udělané kaskády se navíc zalévají od shora a voda samovolně stéká do nižších pater. I zalévání a údržba takových zahrad je proto mnohem jednodušší, než je tomu u standardních druhů zahrad, které v Evropě potkáváme na každém rohu.

Nádrže na dešťovou vodu zaručí celoroční hojnost

Další možností jsou nádrže na dešťovou vodu. Systémy, které se umisťují pod zem a slouží k uchovávání dešťové vody. Ta se do systému dostává pomocí absorpčních tělísek nebo z okapů a podobně. Přes filtry dochází voda do hlavní nádrže, která může mít podle výběru kapacitu i tisíce litrů.

V nádrži jsou potom zásoby dešťové vody uchovávány k opětovnému použití. Hladinoměr vám může ukázat stav nádrže, nebo se můžete i jednoduše podívat přes víko, které zůstává na povrchu odkryté. O čerpání vody z nádrže na dešťovou vodu se pak starají čerpadla. Vodu lze využít jako užitkovou v domácnosti, například ke splachování toalety, a především pro zalévání zahrad a pozemků.

To Top