Bydlení

Jak se vyhnout nudnému žehlení? Rady pro vás!

Také tolik nesnášíte žehlení? Máme pro vás praktické rady pro skládání, sušení a zajímavé tipy od našich čtenářek. Žehličku nebudete potřebovat!

Tyden.cz

Žehlení patří mezi nejvíce neoblíbené domácí práce. Kdo by se rád hrbil nad prknem a řešil každý pomačkaný záhyb, když můžete mít prádlo hezké i bez otravné činnosti.

Pokud tedy nepatříte k těm hospodyňkám, které mají žehlení jako příjemný odpočinek u televize, můžete se s námi podívat na pár zajímavých tipů a rad, jak správně prádlo sušit, skládat, abychom ho nemuseli žehlit!

Otáčky a věšení

Důležité jsou i otáčky při ždímání. Pokud nastavíte program na 1200 otáček, je jasné, že vám z některých materiálů zůstanou doslova žvýkačky. „Prádlo peru na nižší otáčky, a pak ho dobře při věšení protřepu, „ doporučuje čtenářka Edita S.

Teď nastává titěrná práce, která vás však odmění hezky vyhlazeným oblečením, putujícím rovnou do skříně. Paní Jitka N. nám prozradila svůj trik. „Každý kus otočím před nebo po praní naruby a šikovně umístím kolíčky do švů, až na kraj oblečení. Ve chvíli, kdy tričko uschne, nepoznáte, kde bylo uchycené.“

Prádlo musíte dobře vyhladit

Svetříky a ostatní jemné kusy dobře uložte na ramínka a nechte je pozvolna uschnout. U těchto materiálů se vysoké otáčky ani nedoporučují. I u věšení na ramínka si musíte dát pozor, bavlněné a pletené oblečení by mělo přijít na kvalitní a širší ramínka, jinak se vám svetry v ramenou vytahají a pomačkají.

Na sušení mají naše čtenářky opravdu zajímavé finty, jednou z nich je semišová sedačka. Nevěříte? „Před spaním prádlo rozprostřu po semišové sedačce (oblečení neklouže) a hezký uhladím. Kapesníky pořádně napnu přes polštáře a do rána mám vyžehleno. Pokud se nechystáme do divadla, stačí nám vyžehlit tímto způsobem.“ Říká s úsměvem Pavla V.

Šetrné sušičky

Jsou opravdu natolik dokonalé, že v jejich bubnu najdete měkké a suché prádlo, které si můžete hned obléct? Moderní sušičky jsou vybavené zajímavými senzory, které vám ohlídají celý proces a hlavně ideální vlhkost. Celý program se vypne ve chvíli, kdy váš pomocník zjistí, že je prádlo ideálně suché, abyste ho dobře poskládali a materiál se v bubnu nezmačkal.

„Když něco potřebuje vyžehlit (léta už nežehlím), dám věci na chvíli do sušičky a vyndávám krásně voňavé a nadýchané. Záclony, košile, a dokonce i ložní prádlo.“ Jolana V.

Skládání je umění

Patříte-li k línějším, pak věřte, že nejšetrněji vyprané a usušené prádlo můžete zmuchlat špatným skládáním. Pokud se rozhodnete žehličku odložit stranou, myslete na to, abyste před skládáním jednotlivé kousky nepřesušily. Co tedy dodat? Když trika i kalhoty dobře uhladíte a naskládáte do komínků, můžete žehličku klidně zahodit. „Moje máma, která žehlila i ponožky, musela uznat, že oblečení není zmuchlané, a to už čtyři roky své věci jen dobře uhlazuji na sušáku a pak ještě při skládání. Dnes sice stále žehlí, ale už jen košile a halenky.“ (Veronika P.)

Když odnáším do skříně nově vyprané a složené prádlo, dám ho úplně do spodní části. Tlakem ostatního prádla se vám hezky uhladí.“ (Dominika V.)

Jak žehlí praktický muž?

„Když jsem se odstěhoval do vlastního bytu, problém se žehlením jsem vyřešil tak, že jsem si začal kupovat košile z nemačkavého materiálu. Vyperu, usuším na ramínku a je hotovo. Navíc nejsem takový pedant na super rovné prádlo, takže to víceméně neřeším.“ (Tomáš K.)

Vychytávky, které pomohou

  • Kupujte kvalitní prací prášek a aviváž, prádlo budete mít nejen provoněné, ale také měkčí a méně zmačkané.
  • Nežehlete ponožky, slipy ani kalhotky, je to jen přežitek z dob našich babiček a maminek.
  • Nakupujte si ložní prádlo z takového materiálu (krepové, nemačkavý satén), který se žehlit nemusí.
  • Neházejte usušené věci do koše s tím, že je vyžehlíte druhý den. Většinou se k tomu dostanete až později, kdy už jsou koše tři a prádlo je totálně sežvýkané. Raději vše složte a uložte do skříně.
  • Pokud chcete mít hladký a rovný povrch, složte věci do kostky a lehce přežehlete jednu stranu. Uvidíte, že to bohatě postačí.

 

 

To Top