Pokud je potřeba nějaké povrchy opravdu detailně vyčistit, tak to jsou většinou právě ty kovové. Kov jako takový je bez speciálních úprav, nebo konkrétních druhů kovů, velice náchylný k tvorbě povrchových nečistot kvůli probíhajícím chemickým reakcím.
Následné čištění pak ale může být problémem. Dnešní moderní doba nám ale nabízí opravdu velké množství možností, jak můžeme jednoduše i odolné nečistoty odstranit.
Staré dobré manuální metody
I jednoduché manuální metody pro nás mohou být atraktivní z mnoha důvodů. Hlavně z toho, že nepotřebujete řádné speciální vybavení, ale velice dostupné čistící kartáče. Problémem je ale náročnost a riziko toho, že poškodíte materiál více čištěním, než jej původně poškodila samotná rez.
Čištění pomocí ultrazvuku
Mnohem modernější a sofistikovanější možností, je čištění pomoci ultrazvuku. Ultrazvukové čističky dokáží materiály očistit zcela bez jakýchkoliv manuálních metod, díky čemuž jsou opravdu extrémně efektivní a šetrné zároveň.
Hlavní funkcí v rámci ultrazvukové čističky jsou emulze, které jsou určeny pro dané druhy kovů. Následně je emulze aktivována vpuštěním ultrazvuku. Emulze přitom mohou nejen že kvalitně čistit, ale dokonce i dobře ochránit před poškozením chemickou reakcí, která probíhá při samotném čištění.
Efektivní, ale drahé čištění suchým ledem
Další technologií může být čištění suchým ledem. Oproti čističkám se nejedná ale o metodu, která by byla široce dostupná, spíše jde o řadu společností, které se této aktivitě věnují. Hlavní výhodou je fakt, že čištění suchým ledem nenechává odpad. Suchý led jednoduše sublimuje do vzduchu ihned po čištění, díky čemuž je vysoce ekologický. Celé čištění přitom probíhá tak, že při kontaktu s materiálem suchý led tvoří chemické reakce, které odštěpí nečistoty od povrchu předmětu.