Dům

Jakly mají ve stavebnictví široké užití

www.pixabay.com

Jakl je pojmem, nad jehož významem tápe nejeden člověk. Přitom jde o tak běžný stavební materiál, respektive ocelovou součást mnohých nemovitostí. Pod názvem „jakl“ si představte kovovou tyčoviny, jejíž základ je čtvercového či obdélníkového tvaru.

Jakly jsou obvykle spojovány s dostatečnou pevností, odolností a dlouhou životností, o čemž může rozhodovat také vhodně zvolená povrchová úprava. Vybírat si lze z mnohých rozměrových variant, ať už vezmete v potaz délky, šířky, tloušťky a výšky.

Jakly vhodné pro libovolné konstrukce

Stavebnictví, potažmo železobetonové stavby jsou tím správným místem, kde narazíte na jakl. V poslední době jsou to ale i solární kolektory, lavice, stoličky, stojany, stoly a obdobné produkty, jejichž nosnými články budou právě jakly.

Díky tomu, že je tento prvek opatřen zakrývacím víčkem, zaniká jakýkoliv pohled na nevzhlednou otevřenou tyčovinu. Jakl proto naleznete u skleníků, domků na nářadí nebo zahradních domů. Ocelová konstrukce, jež v rámci dané výstavby přispívá k celkové pevnosti a stabilitě.

Doplňky pro práci se dřevem

Jestliže se rozhodnete stavět cokoliv z jaklů v kombinaci se dřevem, možná se vám hodí ještě jeden typ stavebního příslušenství. Je to úhelník zhotovený z oceli. Ten představuje velice pevný spoj, popřípadě tvoří vhodný zpevňovací prvek.

Na úhelník tohoto typu narazíte nejčastěji u tesařů a stavitelů nábytku. S pomocí úhelníků jsou spojovány trámy, dřevěné hranoly, latě a obdobné dřevěné prvky. Varianta „jakl plus úhelník“ je tak ideální pro řešení rozdílných stavebních prací.

Úhelníky jsou navíc chráněny speciální zinkovou vrstvou, která zabraňuje jakékoliv nechtěné korozi. Matně šedý galvanický zinek svým způsobem prodlužuje životnost libovolné stavby. Využijte při výstavbě čehokoliv potenciál obou těchto výrobků.

To Top