Zpřísnění a zdražení hypotečních úvěrů znamená, že řada lidí nedosáhne na potřebnou částku pro pořízení vlastního bytu v osobním vlastnictví. Ceny za nemovitosti jsou totiž stále vysoké. Jednou z variant, jak levněji pořídit byt, je vybírat z jednotek v družstevním vlastnictví. Jaká to má specifika a na co je dobré dávat si pozor?
Na družstevní byt klasická hypotéka neplatí
U družstevního bytu dochází ke koupi členských práv. Na financování tedy není možné čerpat klasický hypoteční úvěr se zástavou kupovaného družstevního bytu. I tak ale existují cesty, jak získat finance na pořízení bytu. A nemusí jít o neúčelovou a zbytečně drahou půjčku.
Možnosti financování
Jednou z variant, jak financovat pořízení družstevního bytu, je zastavení jiné nemovitosti. Získané finance následně použijete pro koupi vybraného bytu. Druhou variantou je takzvaný předhypoteční úvěr, který je možné využít v případě, že máte v plánu převod bytové jednotky do osobního vlastnictví. Předem se však musíte ujistit, že to bude skutečně možné, a to v bankou požadovaném časovém úseku. Podobně to funguje i s úvěrem ze stavebního spoření, kde bývá častou podmínkou převod do osobního vlastnictví do 12 měsíců od zakoupení bytu. V některých případech lze čerpat úvěr i na byt bez převodu vlastnictví, ale tehdy musíte počítat s úrokovou sazbou vyšší až o několik procent.
Prohlédněte si aktuální nabídku
Pro lepší představu o tom, jak se liší ceny bytů v osobním a družstevním vlastnictví, si prohlédněte nabídku v konkrétním městě. Výkup nemovitostí Praha má ve svém portfoliu k dispozici široké spektrum nemovitostí lišících se lokalitou, cenou, velikostí a právě i druhem vlastnictví.