Standardem posledních let se stala situace, kdy na vrcholu léta okolo konce srpna trpí spousta oblastí absolutním suchem. Je to dáno především tím, že se u nás podnebí každým rokem otepluje, zatím co zimy jsou kratší mnohem mírnější. I když letošní zima patří mezi ty bohatější na sněhovou pokrývku a loňský podzim nám poskytl dostatek deštivých dní, tak se pořád vyplatí dávat na zásoby vody pozor!
Klasická kombinace okapů a barelů
Snad každý z nás musel někdy vidět u prarodičů na zahradě tu nejklasičtější možnou metodu, jak dešťovou vodu zachytávat a jak s ní pracovat. Jednoduše postačí jenom barely přímo pod okapy a voda se rázem plní. Jenže tato metoda má spoustu nevýhod. Jednou je, že pražící slunce stejně časem odpaří velkou část uložené vody a mimo toho se ve vodě časem usazují sinice, hmyz a může postupně i nepříjemně zasmrádnout.
Dotace na dešťovou vodu zpřístupnila nádrže veřejnosti!
Na druhé straně pak stojí moderní způsob práce s dešťovou vodou. Takzvané nádrže na dešťovou vodu fungují velice podobným způsobem, rozdíl je ale v jejím uchovávání. Nádrž jako taková je totiž schovaná pod zemí, a navíc voda prochází několika jemnými i hustými filtry, které z ní odstraní nejhorší nečistoty. K nádrži je poté přístup zařízený buď čerpacím mechanismem, nebo pomocí horního poklopu. Nádrže jsou v mnoha ohledech efektivnější, a především se jedná o řešení, které vám vydrží celé roky služby.
Nejsou ovšem levné, a proto existuje dotace na dešťovou vodu, díky níž si mohou nádrže dovolit téměř všichni zájemci. Dotace se vyplatí vyřizovat s pomocí realizující společnosti, protože je u ní potřeba kvalitní technická dokumentace. Úspěšnost vyřízení je ale krásných 95 % a dotace přitom pokryje naprostou většinu nákladů spojených s nádrží.