Bydlení

Poradíme vám, jak si ideálně zařídit nastavení energií v domácnostech

V domácnostech jsou energetické výdaje jednou z největších položek rodinného rozpočtu. Dříve to nebyla až tak vážná záležitost, ale bohužel hlavně kvůli nedávné krizi se staly energie poměrné dost náročnou záležitostí.

Z toho důvodu se tak vyplatí v tomto ohledu hledat taková řešení, která mohou být takzvanou zlatou střední cestou. Hlavním důvodem přitom může být jenom ten fakt, že nastavení správných tarifů a poplatků může zabránit nejednomu finančnímu šoku u rodinného rozpočtu.

Jak pohlížet na výši záloh?

Jednou z věcí, které rozhodně nebudou moc jednoduché, je samotné stanovení výše záloh. Orientačně vám dokáží pomoci sami dodavatelé elektřiny, protože mají přibližně odhadnuté výdaje podle počtu spotřebičů a jejich typů na domácnost.

Pak je ale otázka vaší individuality, zdali to odpovídá. Například rozsáhlá rodina, kde žena na indukci denně vaří, bude mít nejspíš nadprůměrné výdaje za energii. Vedle toho mladý pár, který se naopak většinou nají venku při pracovní pauze zase bude mít méně.

U plynu je to rozhodně podobné

V případě plynu rozhodně budeme myslet podobně. Hlavní rozdíl je tady ale v tom, že elektřina dokáže být celoročně poměrně stálou záležitostí. A to hlavně v tom smyslu, že úsporná domácnost více hlavně jenom svítí.

Plynová topení ale dokáží opravdu zatočit rozpočtem. Můžete tak mít informace o tom, že od vás eviduje po většinu roku dodavatel plynu přeplatky. Pak ale přijde několik opravdu mrazivých dní a z přeplatků je najednou přesně ta částka, která dorovná roční průměr. Proto tak i u plynu stojí za to myslet na celoroční stav.

Specifické rozdíly některých poskytovatelů

V rámci některých poskytovatelů se ale můžeme také setkat s tím, že budeme potkávat velice specifické rozdíly. Typickým příkladem můžou být hlavně tarify. Zatím co poskytovatel elektřiny Most pokryje za určité tarify v určitých zvýhodněných pásmech, tak o město dál může být situace úplně jiná. Proto je tak rozhodně dobré si udělat přehled nejen o svém poskytovateli, ale také prozkoumat trh, zdali vám jiné nabídky nepřijdou lákavější.

To Top