Zbavit se nečistot nemusí být mnohdy až takovým problémem i v případech, kdy jsou nečistoty dost odolné. Jenže celá situace se podstatně komplikuje v ten moment, kdy se začnou nečistoty dostávat na materiály u nichž by většina druhů čištění mohla vyvolávat poškození.
V takovém případě je mnohdy jen velice málo možností, jak bychom mohli povrchy čistit, aniž by došlo k jejich výraznějšímu porušení. A v takovém případě nastupují na řadu specializované technologie, které dokáží mnohdy svými dovednostmi překvapit.
Ultrazvukové čističky jsou stále oblíbenější
Jednou z technologií, která nám opravdu umožňuje velice kvalitní čištění materiálů, aniž bychom přitom riskovali jejich poškození, jsou ultrazvukové čističky. Jedná se o velice jednoduchá a intuitivní zařízení, která jsou specifická tím, že v nich dochází pouze k práci chemické emulze a ultrazvukového záření.
Samotné emulze jsou přitom přizpůsobené na konkrétní materiál či druhy materiálů, takže nehrozí chemické poleptání. Čističky jsou k dispozici jak pro malé společnosti a hobby kutily v malých rozměrech, tak i pro průmyslové a výrobní společnosti, kde se vám hodí ohromný prostor pro čištění velkých předmětů.
Čištění suchým ledem
Další zajímavou metodou je takzvaný suchý let. Všechny funguje na bázi oxidu, který je ve speciálních přístrojích stlačený pod vysokým tlakem a extrémně nízkou teplotou. Výsledné pelety ledu mají kolem mínus osmdesáti stupňů celsia. Po naplnění do specializovaných přístrojů se poté stříkají na povrch, který je potřeba očistit. Zajímavostí je, že zde dochází k čištění na základě drobných explozí oxidu přímo na povrchu materiálu. Při explozi dojde k odstranění nečistoty, aniž by byl porušený materiál a zbytek oxidu sublimuje ekologicky do vzduchu.