Dům

Přemýšlíte nad novou terasou? Jaký materiál vybrat?

Dnešní doba je „rychlejší“, řešíme více věcí najednou, pracovní úkoly jsou náročnější, a když už se dostaneme domů, velmi rádi si odpočineme. Tradiční způsoby relaxace a oázy odpočinku naštěstí zůstávají. Patří k nim například čas strávený na terase, zahradě nebo u bazénu. Co se naštěstí posouvá k lepšímu a poskytuje vyšší komfort i pestrost výběru, jsou materiály, které tady využíváme.

Terasu si u svých obydlí zakládáme z praktických důvodů jako prodloužený zpevněný prostor, kde můžeme relaxovat, posedět s rodinou nebo přáteli, grilovat, hrají si na ní děti. Její oblíbenost dokazují také takzvané zahrádek u restaurací, kde příjemné posezení doplní i jídlo nebo chlazený nápoj.

Okolí bazénu, vířivky ale i balkón

Terasu najdeme i v případě zpevněného okolí našeho bazénu. V parném létě rádi skočíme do bazénu a odrazíme se z příjemného pevného materiálu bez zanesení trávy, hlíny nebo písku do bazénové vody. Terasa nebo její část může být nezakrytá, s pergolou i zastřešená. V některém případě po ní lze i pojíždět autem. V případě bytu bývá v podobném smyslu využíván i balkón nebo lodžie (zastřešený balkón či terasa).

V dnešním článku se podíváme terasám trochu více na zoubek.

Ideální materiál teras

Jak by asi vypadala ideální terasa, její povrch, pokud bychom si měli takové vlastnosti vyjmenovat? Materiál, co nestárne, nemění téměř barvu (např. vlivem UV záření, voda, teplo, mráz nebo vítr), nevyžaduje žádnou údržbu (bezúdržbovost), vypadá stále skvěle, má reálný přírodní vzhled (např. dřeva), nepouští se do něj škůdci, neplesniví, pokud se na něj dostane nečistota – neznečistí se, neprohýbá se, snadno se zpracovává a montuje. V případě poškození se daná část snadno vymění, nepraská, nedrolí se, neumožňuje vznik třísek. Jmenujme i odolnost proti působení chlorované nebo slané vody (okolí bazénů).

Zpět k otázce – existuje tedy materiál, který by toto vše splňoval, a nejlépe vše najednou, nebo co nejvíce z těchto nároků?

Materiály na terasy

Rozhodneme-li se zhotovit si (nekrytou) terasu, můžeme vybírat např. z těchto materiálů: V podobě desek nebo prken obyčejné dřevo, ušlechtilé dřevo (tvrdé, exotické, odolné), plast, spíše dřevoplast – neboli WPC (wood plastic composite, dřevo a polymer, dřevo s HDPE), případně jiný kompozitní materiál (složení dvou nebo více substancí). U terasy z jednotlivých prvků to obvykle bývá přírodní kámen, umělý kámen, cihly, keramické dlaždice, tzv. kamenný koberec. Zmínit lze i terasu jako monolit, zejména beton.

Porovnání materiálů teras a jejich ceny

Cenové relace u teras se pohybují od několika set korun až po několik tisíc (např. i 4 000 Kč) za metr čtvereční, v závislosti na použitém materiálu, způsobu jeho ochrany (např. laky, lazury, oleje), na přírodních nebo umělých materiálech, jeho geografickém původu, hmotnosti a v neposlední řadě i náročnosti zapracování do výsledného díla. Terasa z každého materiálu pochopitelně vyžaduje také kvalitní přípravu – vyrovnání terénu, základ, drenáž i vyspádování. K montáži terasy bývá potřeba také montážní materiál.

Podívejme se na chytré řešení teras – které spojí vlastnosti dřeva, bezúdržbovost, snadnou montáž, dlouhou trvanlivost a přitom pořízení vychází za více než zajímavou cenu. Jde o kompozitní materiál na bázi dřeva a HDPE polymerů – s anglickou zkratkou WPC.

Chytré a moderní řešení – WPC terasy

Příjemný dojem z terasy pro většinu lidí symbolizuje dřevo (na rozdíl od kamene působí přecijen tepleji), jenže má také svoji životnost. Tu můžeme prodloužit volbou ušlechtilejších dřevin, vhodnou ochranou a údržbou. Asi dvacet let už existuje také zajímavá a chytrá možnost, jak spojit výhody dřeva jako příjemného materiálu a plastových polymerů pro zajištění trvanlivosti a dalších vlastností.

Původním cílem vývoje WPC bylo vytvoření co nejdokonalejšího materiálu, který bude na jedné straně eliminovat veškeré nežádoucí vlastnosti dřeva (hniloba, plísně, napadení hmyzem, změna barevnosti, sesychání, kroucení, negativní vliv slunce, mrazu, vody, nerovnosti, třísky apod.), ale na druhé straně co nejvíce zachová vizuální efekt dřevěného povrchu. WPC je tedy uměle vytvořené „dřevo“. Za optimální poměr a nejlepší vlastnosti považujeme kombinaci 60% dřeva a 40% HDPE polymerů a stabilizace.

Úklid WPC terasy obvykle znamená jen vymetení nafoukaných nečistot, případně občasné umytí vysokotlakým čističem nebo kartáčem s mýdlovou vodou. Oproti jiným materiálům není potřeba nátěrů oleji nebo barvami, impregnací apod. – o údržbě WPC terasy se tedy ani nedá hovořit – v této podstatě je bezúdržbová.

Montáž svépomocí i montáž na klíč – vyřešíme obojí…

Rozhodnete-li se realizovat terasu, můžete se do toho pustit svépomocí nebo si zajistit firmu. Nic se nevyrovná radosti z vlastnoručně zhotovené terasy, avšak ne každý se cítí natolik zručný.

V případě zájmu o řešení WPC terasy lze doporučit společnost Good Work s.r.o., která je importérem a prodejcem osvědčeného, avšak cenově velmi výhodného WPC materiálu a všech montážních doplňků. Samozřejmostí je nejen dodávka materiálu, ale i osobní přístup, individuální nacenění i poradenství při jakékoliv formě realizace.

Chcete dodat materiál a provést i odborné zhotovení terasy? Kvalitní společnost nedodá jen bezkonkurenční materiál a montážní postup, jak terasu nebo plot zhotovit – domluvte si zde také odbornou montáž. WPC i montážní materiál je skladem, obejdete se tedy prakticky do druhého dne, doprava je jen otázkou dohody. V případě dodávky s montáží je to již jen o volných termínech a lokalitě.

Zkušenosti a rady se cení

Good Work od roku 2012 nasbíral zkušenosti s desítkami realizací privátních teras u koncových zákazníků, ale také teras, balkónů a lodžií v developerských projektech, s restauračními zahrádkami i řešeními v hotelových komplexech. Potřebujete vyřešit atypickou terasu, umístění ve svahu, na střeše nebo naopak v nestabilním terénu? Už jste viděli řešení pojízdných teras, které šetří místo, přikryjí bazén a zvyšují bezpečnost?

Tip navíc: Volba vhodného nábytku esteticky doplní novou terasu – také se zahradním nábytkem se u společnosti Good Work obejdete. Víte, že nevhodně zvolený nábytek, tedy zejména místa jeho kontaktu s terasou, ji může zbytečně nevratně poškodit?

S WPC terasou za skvělé peníze, profi přístupem i snahou poradit, jste u Good Work na správné adrese! Přejeme hezké chvíle odpočinku a dlouhodobou spokojenost s vaší novou bezúdržbovou terasou.

To Top