Byt

Pronajímáte byt? Na tyhle věci si dejte pozor!

pronájem bytu
pixabay.com

Pronájem bytu je v současné době naprosto běžná věc. Spousta lidí, kteří nemají nebo z nějakého důvodu nechtějí vlastní bydlení, sází právě na pronájem, který může být v případě oboustranné spokojenosti i dlouhodobý. Pokud máte nevyužitý byt, který jste se rozhodli poskytnout k pronájmu, určitě si ještě před tím přečtěte náš dnešní článek. Prozradíme vám v něm, na co byste si při pronájmu bytu měli dát pozor.

Při výběru nájemníka dvakrát měřte, až pak řežte

Znáte rčení: dvakrát měř, jednou řež? V tom případě na něho myslete, až budete pro svůj byt vybírat nájemníka. Kdo někdy byt pronajímal, jistě by vám potvrdil, že mnohdy není tak úplně jednoduché najít solidního a spolehlivého zájemce. Vy jakožto pronajímatel máte nárok si zájemce o pronájem prověřit, měli byste být maximálně obezřetní a to ve vlastním zájmu. Proto raději dvakrát měřte a teprve až pak řežte.

Věnujte pozornost nájemní smlouvě

Sepsat nájemní smlouvu jen tak ledabyle o polední pauze v práci asi nebude to nejlepší, co můžete udělat. Uvědomte si, že nájemní smlouva sice chrání obě strany, především ale vás. Smlouva totiž udává, co si nájemník a pronajímatel k sobě mohou dovolit, proto je na místě věnovat jejímu sepsání dostatek pozornosti a nic neuspěchat. Někdy stačí maličkost, na kterou byste mohli nepěkně doplatit. Pokud si nevíte rady a nechcete nic podcenit, můžete se obrátit na realitní kancelář.

Stanovte si limity

Nezapomeňte se s nájemníkem hned na začátku domluvit, jak to například bude s domácími mazlíčky – zda v bytě mohou, či naopak nemohou být. Z právního hlediska přítomnost domácího mazlíčka zakázat nemůžete, můžete si však vyhradit právo vyžadovat vystěhování, pokud mazlíček bude nepřiměřeně obtěžovat ostatní obyvatele. Stejné je to i v případě počtu osob, které mohou v domácnosti žít. Nemůžete nájemníkovi zakázat, aby si k sobě nastěhoval osobu sobě blízkou, můžete ale vyžadovat, aby vám o tom dal minimálně 2 měsíce předem vědět.

To Top