U hypotečních úvěrů už velice dávno neplatí spousta definic, která je dlouhé roky předcházela. Česká legislativa i samotné společnosti postupně zvyšují potřebný standard pro získání hypotečního úvěru. V minulosti se spousta subjektů dostala do finanční krize a následky byly v tom lepším jen v úrocích, v horším i ztrátě svojí vysněné nemovitosti. V rámci předcházení těchto nepříjemných faktů se zvyšují požadavky a s nimi jde při menším počtu schopných uchazečů i zvyšování úvěrových sazeb.
Vývoj sazeb na konci roku 2019
Na konci roku 2019 většina analytiků očekávala růst sazeb hypotečních úvěrů a tento růst doopravdy také nastal. Nárůst sazby v průměru z 2,42 na 2,45 procenta ale není ničím výjimečným. Při velkém počtu klientů tato změna v rámci několika setin procenta má význam pro hypoteční společnosti. To vše se ale děje, aniž by musela peněženka plátců sazeb obrazně krvácet.
Hlavními zdroji zvyšující se sazby je stále vzrůstající trh s hodnotami nemovitostmi a také samotné zdražení některých z klíčových hypotečních společností v České republice. Mezi ty klíčové u nás patří například Česká spořitelna a nebo Wuestenrot hypoteční banka.
Vývoj v roce 2020
Vývoj v roce 2020 je přitom velká otázka. Pro majitele nemovitostí, které mají pod správou realitních kanceláři či se o ně stará správa nemovitostí nejde o příliš důležitou otázku. Ovšem její dopad může ovlivňovat celý realitní trh. I když se hypoteční společnosti nechtějí pouštět do dalšího navyšování sazeb, tak jim podle analytiků nezůstává jiná možnost, než zkrátka dorovnat jejich manko. Zvýšením sazeb od České spořitelny a Wuestenrotu se mezi konkurencí utvořila propast, kterou je potřeba vyplnit. I v následujících měsících tak můžeme očekávat, že onen deficit v rozmezí 0,025 až 0,03 procenta budou i další hypoteční úvěry dorovnávat.