Zahrada

Víte, jak realizovat zahradní jezírko?

www.pixabay.com

Zahradní jezírko se stává čím dál oblíbenější a vyhledávanější součástí mnohých ploch kolem rodinných domů, ale také komerčních prostor. Vodní hladina přinášející pocit harmonie a zároveň samostatně fungují ekosystém, na nějž je radost pohledět.

Jestliže vás láká výstavba něčeho podobného, připravte se na to, že budete potřebovat pár důležitých věcí. Od bagru na zemní práce, přes geotextílie, až po to nejdůležitější, čímž je jezírková fólie. Nakonec nesmíte opomenout na dekorace, květiny a ryby. Pojďme ale začít pěkně popořádku.

Geotextílie plní ochrannou funkci

Geotextílie má při plánování a budování zahradního jezírka své jasně dané místo. Jejím situováním je dno vodní plochy, respektive přímý styk se zeminou. Vybírat lze z několika provedení gramáže. Jejím primárním úkolem je chránit jezírkovou fólii před protržením či jakýmkoliv jiným poškozením.

Kvalitní geotextílie svým způsobem prodlužuje životnost jezírka i díky tomu, že zabraňuje jakémukoliv prorůstání zeleně zespodu.

Jezírková fólie přijde navrch

V okamžiku, kdy dokončíte práce s geotextílií, přichází na přetřes další zmiňovaný materiál. Je jím jezírková fólie. Tu zakoupíte v požadované šířce a metráži. Jednotlivé díly je nutné svařovat. Jezírková fólie zabraňuje vsakování vody do země a zároveň slouží jako samotné dno.

Také při vkládání nejrůznějších kamenů, předmětů a ostatních dekorativních prvků byste měli být obezřetní, aby nedošlo k jejímu poškození, což je minimalizováno její elasticitou.

Pakliže provedete správnou pokládku obou vrstev, jak geotextílie, tak jezírkové fólie, výsledek vás jistě ohromí. To vše se navíc umocní v okamžiku, kdy do zahradního jezírka vypustíte ryby, umístíte květiny a vybudujete fungující ekosystém. Ten by měl být při správném dodržení určitých pravidel téměř bezobslužný.

To Top