Byt

5 zaručených tipů na uspořádání šatní skříně


Skoncujte jednou pro vždy s nedostatkem místa ve skříni. Pomůže vám chytré rozčlenění vnitřku. Speciální místo si vyčleňte na boty, doplňky a sezónní oblečení. Mrkněte na všechny naše tipy.

pastedGraphic.png

1. Mějte po ruce to, co nosíte nejčastěji

Není nic horšího, než ráno rozespale lézt na židli nebo štokrle, abyste dosáhli na oblíbené tričko. Stejně na nic je plazit se pro něj do police těsně nad zemí. Oblečení, které nosíte nejraději, si proto ukládejte do poliček ve výšce od kolen po ramena. Do těch dosáhnete pohodlně a rychle najdete správný kousek.

Z toho vyplývá, že ve vaší šatní skříni budete potřebovat několik klasických polic na trička, mikiny a svetry. Kalhoty, košile a další oblečení můžete poskládat do polic, ale taky pověsit. Pokud žehlíte, doporučujeme oděv pověsit na ramínko, které se postará o udržení perfektního tvaru oblečení.

2. Bundy a kabáty dávejte zvlášť

Svrchníky nosíte venku jako první ochrannou vrstvu. Proto se na nich usazuje nejvíc nečistot a prachu, které určitě nechcete přenášet na další oblečení ve skříni. Ideální je samostatná sekce s věšáky, kam budete dávat jen bundy a kabáty, případně i vesty. Zkrátka vše, co venku nosíte jako svrchní vrstvu.

Když vám ve skříni zbyde trochu místa navíc, rezervujte si jednu nebo dvě police na oblečení, které právě nosíte. Oddělíte tak zcela čisté od už používaného a budete mít lepší přehled. Jen dejte pozor, ať k sobě nedáte choulostivou látku s ostrými ocelovými cvočky nebo suchým zipem, aby se vám oblečení nezničilo.

3. Spodní prádlo potřebuje svůj prostor

Dámské kalhotky, podprsenky a silonky jsou obvykle zvyklé na jemné zacházení. U pánů to samé platí pro trenky nebo slipy. Veškeré spodní prádlo vás chrání na nejcitlivějších místech, a proto si zaslouží nejpečlivější péči. Vyčleňte mu ve skříni samostatné uzavíratelné místo – například šuplík nebo box, kde bude prádlo chráněné před nečistotami i mechanickým poškozením.

Pokud ráno často šmátráte v pološeru a marně hledáte dvě stejné ponožky, pomůže vám jednoduché osvětlení z LED pásků. Pásek můžete nalepit přímo dovnitř do skříně, aby při rozsvícení světlo nebudilo ostatní.

4. Boty ani doplňky nepatří volně do skříně

V českých domácnostech se často objevuje stejná chyba. Boty, kabelky nebo šály volně uložené ve skříni. Především v případě bot je to nešťastné. Na podrážkách bot se vždycky udrží nějaká nečistota, i kdybyste je před uschováním do skříně drhli sebepečlivěji. Proto je před uložením do skříně nejdřív dejte do krabice, tašky nebo aspoň zabalte do papíru.

Na drobné doplňky použijte košík, krabici nebo vak, aby se vám nerozkutálely všude možně. Vyhnete se tak proklínání, až budete spěchat do divadla a náramek po babičce nebudete moct za žádnou cenu najít.

TIP: Až se oblečete, nezapomeňte se mrknout, jestli spolu všechny kousky ladí. Pokud vlastníte šatní skříň se zrcadlem, máte to o to jednodušší. 

5. Nepoužívejte šatní skříň jako skladiště

Žehlicí prkno ve skříni je český a slovenský fenomén už dlouhá léta. Vypadá to, že si tenhle národní zvyk předáváme z generace na generaci, ale není to dobře. I na žehlicím prkně může zůstat nějaká nečistota nebo vlhkost a ani jedno ve skříni s oblečením určitě nechcete, že?

Ještě horší je to v případě vysavače nebo prachovky. Ani jedna věc nemá ve skříni s oblečením co dělat. Vysavač je doslova napěchovaný prachem a o obsahu prachovky se zmiňovat nemusíme. Proto je dávejte kamkoliv jinam, ale ne do skříně s čistým oblečením. 

Tak teď už víte, jak uspořádat věci v šatní skříni. Doufáme, že už do ní nikdy neuložíte vysavač ani prachovku a oblečení vám bude dlouho dělat parádu a dobře sloužit, stejně jako šatní skříň.

To Top