Realitní kanceláře

Bez realitky prodat nemovitost jde, ale za jakou cenu? Je to skutečně výhodné?

Mnoho lidí, kteří chtějí prodat svoji nemovitost, zvažuje, zda oslovit nějakou realitkunebo zda ji prodat sami. Hlavním důvodem bývá snaha získat co nejvíce peněz pro sebe a vyhnout se platbě provize. Od samostatného prodeje si navíc slibují i urychlení celého procesu. Přiláká ale nižší cena bez provize skutečně více zájemců a urychlí se tím prodej? A jaké další parametry je třeba při volbě způsobu prodeje brát v potaz?

Nejdříve je třeba zvážit, zda prodej nemovitosti bez realitky skutečně zvýší obnos, který prodejce od kupujícího dostane. Dobrá realitkatotiž dokáže prodat nemovitost často za lepší cenu, byť k ní připočte ještě svoji provizi. S tím souvisí i počet zájemců, které je schopna oslovit. Na rozdíl od samostatného prodeje bude inzerát na nemovitost uveřejněn na více místech. A to jak online, tak třeba i v tištěné verzi v různých časopisech a magazínech, které jsou pro potenciální kupující k dispozici zdarma. Kdyby chtěl prodávající svoji nemovitost zveřejnit sám ve stejné míře, bude investice do takové inzerce jistě nákladnější. Realitní kancelářmá totiž výhodu množstevní slevy. Nehledě na to, že zajištění propagace by bylo pro jednotlivce poměrně dosti časově náročné a znění inzerátu by nemuselo být ani nejvhodnější k tomu, aby přilákalo movitější kupce.

Cena ale není jediným parametrem, se kterým musí prodávající počítat. Jednou z nejnáročnějších fází prodeje je sepsání kupní smlouvy a zajištění všech dokumentů a náležitostí s prodejem souvisejících. Lze si na to sice najmout právníka či advokáta, ale i tomu je třeba zaplatit zpravidla nemalou částku. A navíc se smířit s tím, že díky jejich vytíženosti může docházet k průtahům. Spolupracuje-li ale prodávající s kvalitní realitkou, může očekávat právní servis na vysoké úrovni bez nervů a časových prodlev.

Z toho vyplývá, že prodej nemovitosti přes realitku je zpravidla výhodnější a především bezpečnější a méně časově náročný. Proto je vhodnější se zaměřit spíše na výběr kvalitní realitky. Především v Prazese jich soustřeďuje hojné množství a ne všechny jsou zcela seriózní. Proto je lepší vybírat dle recenzí takovou, která vzbuzuje i v potenciálních kupujících větší důvěru, která zná lokální trh s nemovitostmi a která má dlouhodobé zkušenosti. Když si domluvíte nezávaznou schůzku, poznáte jistě hned z prvního setkání, zda jednají seriózně a zda poskytují skutečně všechny očekávané služby. 

To Top