Zahrada

Chcete zachytávat dostatek dešťové vody na pozemku? Pomůžeme vám

unsplash.com

Možná i vy znáte každoroční boj s dostatkem vody na svém pozemku pro užitkové účely. Studny bývají mnohdy v rámci letních měsíců víceméně vysušené a používání standardní vody z řádu je velice nákladné a mnohdy dokonce i zakázané kvůli jejímu přidělování.

Pro majitele větších pozemků, které pravidelně potřebují zavlažovat, je tak vrchol léta nepříjemným obdobím. Jenže nemusí to tak být vždycky a pro každého. Existují totiž záchytná zařízení, která alespoň velkou část dešťové vody zachytí pro pozdější užití.

Nejlevnější řešení pozemních nádrží

Pokud bychom šli od nejlevnějšího možného řešení, tak to budou určitě pozemní klasické nádrže. Není dneska již problém sehnat nádrže s poměrně dost velkou kapacitou v řádu stovek litrů, které můžete mít umístěny například na rohu domu. Jenže jsou u nich také nepříjemnosti, které je potřeba zmínit. Jednou z největších komplikací je ten fakt, že jsou tyto nádrže na povrchu poměrně dost nákladné na prostor.

Mohou tak leckomu vadit kvůli svému umístění a velikosti zároveň. Každopádně je ale potřeba zmínit i ten fakt, že většinou tyto nádrže nemohou sloužit k dlouhodobému uchovávání vody. Na povrchu se totiž voda vlivem slunečního záření kazí.

Retenční nádrže na dešťovou vodu

Dražší, ale mnohem lepší eventualitou jsou retenční nádrže. Jedná se o profesionální nádrže na dešťovou vodu, které jsou umístěny pod zemí. Díky tomu jsou tak méně prostorově nákladné a zároveň v nich voda vydrží mnohem delší dobu. Hlavní nevýhodou, kterou mohou mít, je jejich pořizovací cena. To ale nemusí být problém, protože na ně lze čerpat speciální dotace na dešťovou vodu. Společně s dotacemi tak vyjde jejich pořízení mnohem levněji. Jsou tak ideální možností, jak zachytávat a uchovávat vodu na pozemcích.

To Top