Pro pěstování rostlin, ovoce i zeleniny a udržování zdravého trávníku, je podnebí, které panuje v České republice poslední roky opravdu nepříjemné. Každý rok se potýkáme s tím, že v polovině sezony už je země vyprahlá a nedostatek vláhy se tak projevuje také přímo na rostlinách.
Jejich údržba pak není vůbec jednoduchá, nehledě na to, kde vůbec brát dostatek vody, pokud máte větší zahradu nebo pozemek. V našem článku vám ale poradíme, jak se i s těmito nepříjemnosti jednoduše popasovat.
Dělejte si celoroční zásobu vody
Cestou k úspěchu je zásoba vody, která se ideálně při deštivějším jaře a podzimu pořádně zaplní. Nejideálnější možností je pořízení retenční nádrže na dešťovou vodu. Jedná se o velké polyethylenové nádrže, které jsou umístěny v podzemním prostoru. Díky tomu tak mohou nabídnout opravdu velké rozměry, většinou o tisících litrů, přičemž nijak nenaruší design vašeho pozemku. V podzemí je navíc voda i lépe chráněná předtím, aby na přímém slunci nevysychala, nebo se dokonce nekazila kvůli rostoucím bakteriálním koloniím.
Nikdy nezalévejte v největším horku
Spousta lidí dělá naprosto zásadní chybu v tom, že zalévá v horku. Tady je ale rovnou několik důvodů, proč se tomu zásadně vyhnout. Zaprvé se voda velice rychle odpaří a rostliny jako takové si z ní tak příliš nevezmou. Vedle toho je ale potřeba myslet i na to, že o to silnější dopady slunečního záření bude na jejich povrch.
Naprosto ideálním obdobím pro kropení je tak brzo ráno a večer, kdy už se nečeká silnější a vytrvalé slunce. Cestou ke stabilní závlaze je i občasné překropení prostoru. Pokud například víte, že bude opravdu velké horko v následujících dnech, tak večer trávník vykropte až do menších louží. Ty přes noc zůstanou a budou se především vsakovat do půdy do hloubky. Díky tomu vláha při vedru jednoduše nezmizí a bude sloužit rostlinám mnohem déle.