Dům

Demontáž parket rozhodně není žádná legrace. Poradíme vám jak na ní

Pexels.com

Pokud patříte mezi domácí kutily, kteří chtějí mít celý domov postavený svými vlastními silami, tak rozhodně nevynecháte jednu z nejdůležitějších funkčních i estetických součástí domova – podlahu. V případě, kdy modernizujete starší stavby, nebo u nás velice specificky naprostou většinu původně zařízených panelákových bytů, tak narazíte na parkety.

Parkety jsou sice opravdu krásnou a vytrvalou podlahou. Ale v mnoha případech u starých nemovitostí není finančně výhodné řešit jejich opětovnou rekonstrukci. Jejich demontáž je tak nejlepší cesta, ale bude to spousta fyzické práce!

Jaké vybavení a potřeby budete potřebovat?

V první řadě je potřeba se vybavit správným oblečením. Parkety jsou opravdu z velice kvalitního dřeva, a navíc z lišt velice často budou koukat při demontáži hřebíky. Proto jsou pracovní obuv a oděvy naprostým základem. Ideálně se vybavte oděvem s dlouhými nohavicemi i rukávy, obuví, co má velice pevnou podrážku odolnou proti propíchnutí a kvalitními rukavicemi.

Demontáž samotná je pak otázkou těžké manuální práce. Určitě se vám hodí jakékoliv odražeče, dláta, kvalitní kladivo a možná vás to překvapí, ale dokonce i krumpáč!

Postup, jak demontáž začít

V první řadě byste se měli vždycky po celém obvodu místnosti postarat o demontáž samotných lišt. Lišty vám totiž budou jinak překážet, a hlavně ztěžovat práci jako výztuha. Pomocí kladiva a odražeče je jednoduše stačí podebrat a odskočí sami. Popřípadě pomůže vypáčení pomocí pevného šroubováku.

Už během odstraňování lišt se velice často stane, že se drobné kousky parket v rohu místnosti povolí. Pokud se to povedlo, tak máte spoustu práce ušetřenou. Jinak hrubou silou budete muset kdekoliv v prostoru parkety zkrátka načít krumpáčem. Následně už stačí parkety odkopávat směrem k sobě a zámečky je neudrží déle pohromadě.

To Top