Byt

Energetická náročnost budovy

pixabay.com

Jistě už jste informováni o tom, že od 1. ledna 2016 mají pronajímatelé povinnost před podpisem smlouvy předložit nájemci energetický štítek.

Tento energetický štítek se celým jménem nazývá průkaz energetické náročnosti budovy, což je dokument, jehož části vypadají stejně jako štítky například z praček a jiných domácích spotřebičů. Funkci mají úplně stejnou a to informovat o předpokládané spotřebě energie. V dokumentu nalezneme informace o množství energie, které je vynaloženo na svícení, ohřívání vody, teplo a chlazení. Stačí si pak to dané množství energie, které vyčteme z průkazu, vynásobit aktuální cenou a ihned budeme vědět, kolik budeme platit například za topení.

Energetický průkaz můžeme získat jen od specialisty s oprávněním Ministerstva průmyslu a obchodu. Cena průkazu se pohybuje zhruba od 2000 Kč do 3500 Kč podle typu nemovitosti. Platnost daného průkazu trvá po dobu 10 let.

Kategorie

Budovy jsou úplně stejně členěny do kategorií od A do G, podle energetické náročnosti, stejně jako domácí spotřebiče. Novostavby by však neměli přesáhnout v nejhorším případě náročnost C.

 

A – Mimořádně úsporná

B – Úsporná

C – Vyhovující

D – Nevyhovující

E – Nehospodárná

F – Velmi nehospodárná

G – Mimořádně nehospodárná

 

Proto nezapomínejte, že pokud budete pronajímat byt nebo si budete chtít pronajmout byt, že ze zákona je nájemce povinen ještě před uzavřením smlouvy předložit průkaz, při inzerci uvést o jaký ukazatel energetické náročnosti se jedná při pronájmu toho daného bytu.

Výjimky, kdy se nemusí průkaz předkládat:

– budovy, které mají energeticky vztažnou plochu menší než 50m2

– stavby sloužící pro rekreaci rodin, které jsou používané pouze omezenou část roku

– objekty, které jsou buď v památkové rezervaci, nebo kulturní památky

– jestliže ani po výzvě majitele nevydalo společenstvo vlastníků energetické průkazy, může tyto průkazy nahradit vyúčtování veškerých energií za poslední tři roky, ze kterého lze vyčíst energetickou náročnost budovy

– a na závěr je výjimkou, pokud budou souhlasit obě strany zúčastněných, budova, jejíž stavba byla dokončena před rokem 1947, za celou dobu u ní nebyla udělána rekonstrukce

 

 

To Top