Volný čas

Jak na šetrné čištění předmětů, které jsou hodně staré?

Zdroj: unsplash.com

Znáte stále oblíbenější činnost tzv. hledání pokladů? Jedná se o to, že chodíte s detektorem kovu na nejrůznější místa a s pomocí detektoru hledáte poklady ukryté pod zemí. Jasně, ne vždy se vám podaří najít opravdový poklad – například nějaké mince, staré náboje nebo předměty, jejichž historie sahá hodně daleko. Ve většině případů vás detektor svým hlasitým pípáním navnadí, že jste právě něco objevili, ale ve finále vykopete jen starou plechovku, kus železa nebo zkrátka cokoli, co nemá žádnou cenu.

Co když najdete něco opravdu zajímavého?

Víte, jak se říká – štěstí chodí dokola, občas sedne na vola. Tohle přísloví zmiňujeme proto, že i když jste až doposud nacházeli jen samé bezvýznamné předměty, nikdy nevíte, kdy se na vás usměje štěstěna. Proto nezahazujte fintu do žita, když se vám třeba někdy nedaří, jednou se to třeba povedete. Najdete-li něco opravdu zajímavého, o čem si budete myslet, že to možná i má nějakou hodnotu, zacházejte s takovým předmětem opatrně – pravděpodobně bude mít něco za sebou a nevhodné jednání by jej mohlo poškodit.

Nechte předmět vyčistit

Nalezený předmět, který strávil určitou dobu pod zemí, bude vypadat špinavě. Proto je určitě na místě nechat předmět vyčistit. Jestli vám můžeme doporučit, nepouštějte se do čištění daného předmětu na vlastní pěst – například za pomoci některého ze způsobů, kterých je na internetu doslova jako máku. Raději svěřte svůj poklad do rukou odborníků, hodně oblíbené jsou ultrazvukové čističky, které předměty čistí efektivně, ale především velmi šetrně. Máte to bez práce a nemusíte se obávat poškození, které je zde opravdu jen minimální.

Předmět vám jistě ocení

Vyčištěný předmět si můžete nechat ocenit. A to i v případě, kdy vám třeba nějaký odborník řekne, že vlastně žádnou cenu nemá – zkusit to můžete tak jako tak, nikdy přeci nevíte, co jste to našli a jakou hodnotu váš poklad má. Následně můžete s daným předmětem naložit dle vlastního uvážení – buď si ho nechat, nebo ho nabídnout například do nějaké aukce a podobně.

To Top