Zahrada

Jak používat na zahradě dešťovou vodu bez problémů

pixabay.com

V době, kdy se lidé snaží fungovat co nejekologičtěji a zároveň i využívat obnovitelných zdrojů se začínají stále více zaměřovat i na opětovné užití vody. A mezi sortu lidí, kteří by to ocenili nejvíce patří i zahrádkáři. Víte, jak zachytávat na větších zahradách vodu s tím, že se dokážete vyhnout barelům pod okapy?

Nedostatek vody je aktuální téma

Aktuální nedostatek vody na spoustě míst v České republice je aktuální téma. I když se letos díky vydatným dešťům podařilo obnovit úroveň spodních vod, tak nás i tak čekala celá řada perných chvilek, kdy se stala voda pro užitkové hobby práce téměř nezískatelnou. Je to dáno především tím, že se v posledních letech odehrávají stále kratší a teplejší zimy s nedostatečnou sněhovou pokrývkou. Letní bouře jsou pak natolik prudké, že většina vody neskončí vsáklá v půdě, ale naopak odteče pryč do potoků a řek.

I letos dokonce hrozila mezní úroveň spodních vod, kterou se nakonec podařilo vyrovnat díky vytrvalým dešťům v jarním období a následně i na podzim. To ale nemění fakt, že celé týdny zahrádkáři neměli téměř čím kropit svoje zahrady.

Nádrže na dešťovou vodu mohou být řešením

Pokud disponujete pozemkem, nebo velkou zahradou a je pro vás pravidelná vláha opravdu nutná, tak se nebojte využít technologie zachycení dešťové vody. Nádrže na dešťovou vodu plní tuto funkci skvěle. Jedná se o podzemní soustavu absorpčních ploch a potrubí, která je vyspádovaná do nádrže na uložení vody. Následně je pak voda udržována čerstvá přímo v nádrži a pokud ji nevyužijete pomocí čerpadla, tak zůstane i nadále čistá připravena k užití. Na celý proces si lze dokonce pořídit i dotaci na dešťovou vodu, která je ideální možností k využití tohoto systému a zároveň jeho financování z veřejných prostředků, které se vždy hodí.

To Top