Dům

Jarní práce na zahradě – co vás čeká a nemine?

zdroj: pixabay.com

Máte zahradu? V tom případě se právě teď s příchodem veselého jara jistě připravujete na začátek nové sezony, kdy si zahrada bude vyžadovat vaši pozornost. Možná už jste se nemohli dočkat dne, kdy se příroda konečně umoudří a zimě tak dáme sbohem. Pro některé z nás je totiž práce na zahradě příjemným odreagováním a zároveň oblíbeným koníčkem. Pojďme si tedy společně prozradit, co vás teď na jaře čeká a nemine.

Jaké práce se teď na jaře dělají na zahradě?

Po zimním spánku je potřeba připravit zahradu na novou sezónu, která na sebe nenechá dlouho čekat. Čím dříve s pracemi na zahradě začnete, tím dříve vám zahrada vaši snahu začne oplácet.

Zasaďte nové stromky

Pokud jste po zimě zjistili, že některé stromky studené měsíce nepřežily, je právě tento čas ideální pro výsadbu nových stromků. To samé platí i pro výsadbu keřů či rostlin. Jarní termín je naprosto ideální například pro výsadbu broskvoní, meruněk či mandloní. Během dubna také můžete zasadit jehličnany či ostatní stálezelené dřeviny.

Na jaře se pak dále vysazují keře citlivé na chlad, mezi které patří například komule či třezalky. Tohle období můžete využít i pro vysazování maliníku či borůvek, ke konci dubna je pak vhodný čas i na výsadbu jahodníku.

Připravte si záhonky

Teď po zimě je potřeba nechat půdě chvíli čas, aby vyschla, což ale neznamená, že se nemůžete pustit do přípravy záhonků, do kterých ihned, jakmile k tomu bude vhodná příležitost, zasejete semínka a vypěstujete si tak vlastní zeleninu či rostliny. Půdu je potřeba pořádně prokypřit, k čemuž můžete využít motyčku. Pakliže vám záhonky hyzdí plevel, zbavte se ho ještě dříve, než se stihne rozmnožit.

Oprašte zahradní techniku

K péči o zahradu se neodmyslitelně pojí sekání trávy, kterého se dočkáte co nevidět. Proto věnujte pozornost zahradnímu náčiní – jako například sekačkám či zahradním traktůrkům, které je po zimě, kdy měly čas klidu, potřeba dát do pořádku.

Na škodu určitě nebude, pokud si připravíte i další pomocníky, kteří vám při práci na zahradě ušetří spoustu starostí – na mysli máme například konve na vodu, hrábě, rýče a motyčky. Pokud nemáte vyřešeno, odkud budete během sezony čerpat vodu, je jaro ideálním obdobím i pro instalaci nádrže na vodu.

To Top