Kuchyně

Kuchyně, srdce domova

Znáte lepší vůni, než je vůně čerstvě natrhaných bylinek?

Příroda, sama o sobě krásná, a ještě k tomu nám vytvoří něco tak nevinně aromatického a dobrého. Nebýt koření a bylinek, naše i jiná celosvětová kuchyně by byla bez chuti a postrádala by nápad.

První nejtypičtější bylinka, která napadne snad každého, je bazalka. Voňavá, zelená rostlinka s mnoha vitamíny a tělu prospěšné látky. Látky v ní obsažené podporují vylučování žaludečních šťáv, působí také proti plynatosti střev, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje trávení. Zároveň působí na dýchací cesty a ulehčuje odkašlávání. Také zlepšuje činnost ledvin, uklidňuje nervy a navozuje dobrou náladu.

Mozzarela prokládaná rajčaty zasypaná bazalkou a zalitá olivovým olejem jsou chutnou a velmi zdravou svačinou či večeří. Dokonce má tato směs prokazatelně protirakovinné účinky.

olive-oil-1412361_1280

Oregáno, neboli Dobromysl obecná. Už název Dobromysl napovídá, že tato rostlina při pravidelném používání zlepšuje náladu a působí jako lehké antidepresivum. Také usnadňuje odchod plynů ze střev, takže se hlavně využívá při poruchách trávení, nadýmání či křečích trávicí soustavy.  Usnadňuje vykašlávání, připravují se z ní kloktadla, vhodná je i k inhalacím při rýmě.

 

Oregánový čaj
2 čajové lžičky přelijte 200ml vroucí vody, sceďte. Užívá se 3x denně před jídlem. Nálev se používá hlavně při zažívacích potížích a celkově posiluje organizmus.

oregano-321037_1280

Rozmarýn, má velmi příjemnou pronikavou vůni. Je výjimečný tím, že zvyšuje krevní tlak a příznivě působí na zdravotní stav.Odstraňuje nervové vyčerpání a nepříjemný pocit chladu v končetinách. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje. Zkuste si doma připravit rozmarýnové víno.

rosemary-1409063_1280

Rozmarýnové víno 

Na drobno nasekaný rozmarýn nasypeme asi do 1/4l objemu vody. Doplníme červeným vínem a necháme za občasného protřesení 3-4 týdny stát. Víno přecedíme a pijeme po kalíšku ráno a večer nalačno.

Meduňka, přírodovědec Paracelsus ji nazýval elixírem života, zřejmě proto, že je mimořádným lékem na uklidnění celého organismu. Takových rostlin máme více, ale meduňka působí nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla, postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší záchvaty kašle dětí (spolu s mateřídouškou), uvolňuje křeče žaludku a zaražené větry, pomůže proti zvracení v těhotenství.

Je výborným uspávacím prostředkem. Šálek nálevu z meduňky, oslazený medem, nahradí tabletku na spaní a přitom všeobecně prospívá. Čaj je neškodný, můžeme ho pít denně. Při vnějším použití se doporučuje natírat podrcenými listy čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně, osvědčilo se i natírání postižených míst při oparu.

water-1487304_1280

Existuje nepřeberné množství dalších a dalších bylinek a koření. Máme léto, grily jsou rozpálené na zahradách, tak zkusme ochutit naše dobroty právě bylinkami a omezme zbytečnou sůl a umělá dochucovadla.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top