Zima na sebe nenechá dlouho čekat, proto je potřeba pustit se do potřebných příprav, které musíte stihnout ještě předtím, nežli o sobě nejstudenější měsíce v roce dají skutečně vědět. Máte-li na zahradě skleník, pak určitě víte, že jeho sezona je dávno ukončena. Proto byste měli vědět, na co nezapomenout při podzimním úklidu zahradního skleníku a jeho přípravy na zimní spánek.
Plevel a zelené zbytky musí pryč
Jakmile je zeleninová sezona u konce, měli byste ze skleníku odstranit její veškeré zbytky a zbavit byste se měli i plevele. Pakliže tento krok podceníte, nebo nad ním jen mávnete rukou s přesvědčením, že to uděláte na jaře, riskujete, že na zbytcích zeleniny nebo na plevelu přezimují nejrůznější škůdci či nějaké choroby. Proto pamatujte, že ve skleníku před jeho zazimováním nesmí vůbec nic zůstat, zbavte se proto všech organických materiálů.
Nezapomeňte skleník vyčistit
Ve chvíli, kdy veškeré zelené části ze skleníku zmizí, přichází řada na jeho čištění. Ne nadarmo se říká, že čistota je půl zdraví, proto ani tento krok nepřeskakujte nebo jej nenechávejte až na jaro. Je potřeba vyčistit konstrukci a skla za pomoci tlakového mycího přístroje. Pokud ho nemáte, musíte se do tohoto úkolu pustit ručně. Vyčistěte i veškerá zákoutí a přidejte do vody manganistan draselný – míchejte v doporučeném poměru.
Vydezinfikujte zeminu
Ačkoli je zemina zbavené veškerého organického odpadu, je zapotřebí ji vydezinfikovat. Udělejte to tak, že na povrch zeminy aplikujte dusíkaté vápno a to poté zapracujte do půdy. Jelikož půda bývá často suchá, můžete ji prolít vodou. Poté půdu zakryjte za pomoci igelitové fólie, díky čemuž zabráníte uvolňování dezinfekce do ovzduší skleníku.
Při práci ve skleníku myslete na to, abyste se zbytečně neumazali. Doporučujeme používat vhodné pracovní oděvy, které vás ochrání před špínou a zajistí pohodlí, díky němuž vám práce půjde o to lépe od ruky.