Dům

Pohonné hmoty budoucnosti – kdy vyrazíme s kanystrem do fastfoodu?

automobil
pixabay.com

Stoupající ceny paliva přiměly vědce poohlížet se po alternativních zdrojích. Zatímco jedni vidí budoucnost v elektromotorech nebo v dopravě na vodíkový pohon, objevují se i více či méně bizarní návrhy. V zahraničí se začalo hovořit o využití rostlinného odpadu, oleje na vaření nebo živočišného tuku nejenom jako alternativy nafty a benzínu, ale i tryskových motorů. Na internetu najdete i návody, jak olej na vaření upravit a použít jako pohonnou hmotu do vašeho auta. Pokud by experimenty vyšly, kuchyňský olej by se zcela legálně získával od restaurací. Ty by ovšem musely olej ve svých kuchyních pravidelně měnit a stejně by pak bylo potřeba ho vyčistit a přefiltrovat.

Olej z kuchyně přímo do nádrže

Výhodou této bionafty je pochopitelně využití obnovitelných zdrojů a předpokládá se, že by bylo možné využít ji v jakémkoliv vozidle se vznětovým motorem. Další výhodou je nižší cena než u rostlinných olejů nebo motorové nafty. První experimenty, které porovnávaly motorovou naftu s mixem nafty a kuchyňského oleje, také ukázaly, že spotřeba paliva je sice vyšší než u motorové nafty, ale naměřené emise dusíku byly výrazně nižší u nafty s příměsí kuchyňského oleje.

Olej místo nafty i na našich silnicích

Vzhledem ke zvyšujícím se cenám nafty se i u nás objevila auta, která mají motor upravená tak, aby mohla jezdit na rostlinný olej. Podle zákonů jak České republiky, tak i států Evropské unie není ovšem rostlinný olej povoleným palivem a jeho použití je protizákonné. Protiargumenty jsou opírají právě o nedostatečné výzkumy v oblasti ochrany životního prostředí, vlivu spalování oleje na zdraví člověka a překročení emisních limitů. Takže zatímco v některých zemích ve světě již „natankujete“ použitý olej z fastfoodů a jiných restaurací, u nás si musíte ještě nějaký čas počkat, než bude prokázáno, že jsou oleje šetrnější k životnímu prostředí.

Autor: www.Eurotankdiesel.com – nádrže na naftu, AdBlue a další

To Top