Zahrada

Připravujete se na zimní prořez stromků? Nezapomeňte na potřebné vybavení!

Pro mnohé kutily a zahrádkáře je v zimě jediná možnost, kdy můžete bez jakýchkoliv omezení odstranit nebo upravit dřeviny u vás na zahradě. Stejně tak ale musíte myslet na to, že jakékoliv kácení a podobné práce, jsou dost nepříjemné právě v zimním období.

A to nejen kvůli tomu, že se potýkáte s větrem a chladnem, ale také kvůli tomu, že je v této době velice nepříjemná práce se dřevem kvůli námraze. Myslete tak maximálně na svoje bezpečí a pořiďte si správné vybavení.

Pracovní rukavice proti prořezu jsou nutností

Jakmile chcete v zimě pracovat se dřevem a budete u toho používat jakékoliv motorizované nebo elektronické nástroje, tak musíte nutně používat také pracovní rukavice s odolností proti proříznutí. Sice částečně omezují pohyb a cit v prstech, ale jsou jedinou opravdu efektivní metodou, jak můžete svoje tělo ochránit před zraněním. Nejsou ani zdaleka drahou investicí a zároveň je pohodlně seženete víceméně všude, kde se prodávají pracovní oděvy.

Připravte si rychlovarnou konvici

Další možností, jak se ochránit a zároveň si zpříjemnit práci, je velice primitivní a jednoduchý trik s horkou vodou. Dokonale zmrzlé dřevo, ještě s námrazou na povrchu, se řeže jen velice obtížně. Připravte si tak horkou vodu, kterou budete polévat řezanou část. budete tak mít jistotu, že se zaříznete do dřeva lépe a pila vám tak neujede.

Všechny nástroje mějte dobře olejované

Jakékoliv elektronické i motorové nástroje, vždycky v zimě extrémně dobře mazejte. V létě se mažou méně, protože by se olej mohl lehce pálit a tím by mohl čoudit. Naopak v zimě, kdy jsou stroje startovány takzvaně „za studena“, je velká šance jejich porušení, hlavně hybných aktivních částí. Proto vždycky nástroje pro práci v zimě kvalitně olejujte a držte promazané.

To Top