Byt

Provoňte svůj domov Vánocemi ještě dnes

pixabay.com

Když se řeknou Vánoce, představíme si kapra na talíři, dárky, koledy, ale také tu nezaměnitelnou vůni. Vzpomínky na vůně Vánoc ze svého dětství si nese každý v sobě. Je to pro nás vůně domova, bezpečí a bezstarostného dětství , které bychom rádi předali dál nebo si ho alespoň jednou za rok připomněli. Maminka zrovna vyndavá z trouby čerstvě upečené cukroví, ke kterému nám už vaří vánoční čaj. Na plotně voní purpura a z rohu, kde stojí vánoční stromeček, se line vůně jehličí. Z vánočních dekorací se do toho všeho mísí vůně sušeného pomeranče, hřebíčku a mnoho dalších vůní. Přesně takhle voní Vánoce. Jak si tedy navodit tu správnou vánoční atmosféru ještě dnes a vnést do vašeho domova vůni Vánoc?

1.Vůně koření

Základem většiny vánočních vůní je koření. Najdeme ho v různých receptech na cukroví, v horkých nápojích i na vánočních dekoracích.

Hřebíček

Ze školních let jistě znáte práci s pomerančem, kdy jste vpichovali hřebíček do ovoce. Tentokrát zkuste klidně i složitější vzor. Vaše domácnost se provoní kombinací hřebíčku a pomeranče a vaše vzpomínky na vůni domova z vašeho dětství jsou rázem zpět.

Skořice

Skořici využíváme i v průběhu roku, nejčastěji pro pokrmy z jablek – štrůdl či koláč. Pro její schopnost prohřát organismus se přidává také do svařáku a jiných horkých nápojů. Zkusme si udělat vánoční čaj, kdy povaříme jablka, celou skořici, hřebíček, cukr a šťávu z citronu. Při vaření provoníme celou domácnost.

Vanilka

Vanilka je koření velmi aromatické. Pro svou příjemnou vůni se využívá také v kosmetice. S Vánocemi ji máme spojenou hlavně díky vanilkovým rohlíčkům či jinému cukroví.

2.Purpura a františek

Již naše babičky používaly purpuru k provonění domácnosti. Je to vlastně směs bylin, jejichž kombinace provoní naši domácnost pohodou. Mnoho lidí purpuru doma už nepálí, mají totiž zafixované, že k jejímu pálení jsou potřeba kamna. Můžeme ji však podložit alobalem a položit na sklokeramickou desku, kterou nastavíme na nejnižší teplotu.

Namleté uhlí z lipového dřeva společně s pryskyřicí – to je ten známý vánoční františek. Pokud máte Vánoce spojené s vůní kadidla, nezapomeňte i letos na pálení františka.

3.Rum či svařák

Rum patří k Vánocům nejen jako přísada do vánočního cukroví, ale také jako nápoj pro zahřátí stejně jako svařák či medovina. Vůně svařeného vína je také jednou z neodmyslitelných vánočních vůní. Není to jen víno a cukr. To správné koření mu dodávají tak specifickou vůni. Opět je to skořice, hřebíček, badyán, muškátový květ či pomerančová kůra.

4.Aromalampy a svíčky – samozřejmost moderních Vánoce

Aromalampy a vonné svíčky se dnes používají pro účely provonění domácnosti běžně. Můžeme si vybrat z široké nabídky  vůní. Pro dokonalou vánoční atmosféru doporučujeme vůni vanilky, skořice či borovice.

5.Vůně jehličí

Vánoční stromeček, větvičky na adventních věncích a jiných dekoracích, girlandy či větvičky ve váze. Není divu, že vůně jehličí, je jednou z typických vůní Vánoc. Nezapomeňte i letos vyzdobit svou domácnost nějakou tou větvičkou a vpustit vůni lesa do vašeho domova.

6.Vůně Vánoc z jednoho hrnce

Tento jednoduchý a rychlý recept provoní váš domov Vánocemi už za pár minut

Do hrnce dáme cca půl litru vody, 2 skořice vcelku, na plátky nakrájený pomeranč, lžičku muškátového oříšku, lžičku hřebíčku a hrst brusinek. Nechte pozvolna vařit. Nemusíte pospíchat, váš domov se postupně krásně provoní tou správnou vánoční vůní a navodí dokonale pohodovou atmosféru.

Přejeme krásné a pohodové Vánoce, provoněné vůní Vánoc vašeho dětství.

To Top