Zahrada

Slyšeli jste už o nádržích na vodu? Mohou vyřešit problém se suchem na vašem pozemku!

pexels.com

V posledních letech je celkový nedostatek vody a letos to možná nebude o nic lepší. I proto se stále větší počet lidí snaží o vytvoření vlastní užitkové vody na zalévání pozemku či splachování WC. Společně s rostoucí cenou vody a zmenšující se úrovní spodních vod a použitelných vodních toků se totiž stává běžnou praxí i to, že se zalévání v prostředku léta prostě zakáže. Zajímavým řešením mohou být právě nádrže na dešťovou vodu!

Jak to vypadá s vodou letos?

Letošní prognózy ale mohou většinu lidí potěšit. Oproti spoustě posledních let, kdy byla spodní voda pod svojí běžnou úrovní už v rámci brzkého jara, je letošní rok velkou výjimkou. Na podzim po většině území hojně pršelo, a dokonce byly i rozvodněné mnohé toky. Zima potom sice nebyla bílá přes prosinec, ale po novém roce napadl dostatek sněhu po celé republice. V konečném součtu tak podzimní a zimní období sloužící k obnovení přirozených vodních zásob letos posloužilo dobře. Jenže léta jsou stále prudší, a tak se na to nemůžeme spoléhat.

Nádrže na dešťovou vodu jsou výborným řešením

Jedná se o podzemní systémy, do kterých se voda pomocí spádovaných trubek jednoduše svádí. Srdcem celého komplexu je specializovaná nádrž na dešťovou vodu, do které vedou přes trubky filtry na zachycení hrubých nečistot.

Tady je potom voda v podzemí uchovávaná a přistupovat k ní můžete pomocí jednoduchého poklopu co vede až na povrch, nebo pomocí hydraulického čerpadla. To může vodu libovolně čerpat a používat ji například pro zalévání zahrady a pozemku, nebo se rovněž používá dešťová voda jako užitková splašková. Nádrže na dešťovou vodu mají hlavní výhody v tom, že jsou ukryty pod zemí, a tudíž nezabírají žádné místo a také v tom, že je zde voda uchovávaná v mnohem lepší kondici než v otevřených nádržích na přímém slunci.

To Top