Byt

Údržba nábytku

www.pixabay.com

Ošetřování lakovaného nábytku

Nábytek je nalakován akrylátovými laky. Vnitřní plochy mohou být opatřeny lakovanou folií. To zaručuje odolnost proti působení vody po potřísnění, pokud je plocha nábytku bezprostředně osušena. K odstranění prachu a lehkého znečistění nábytku použijte hadřík z materiálu nepouštějícího vlákna (např. bavlněného, lněného, nebo z jelenice) navlhčeného velmi slabě vodou s několika kapkami čirého saponátu na nádobí. Ošetřovanou plochu nábytku lehce, nikoliv však až do mokra otřete a okamžitě poté vytřete nábytek do sucha suchým hadříkem.

Ošetřování čalouněného nábytku

Pro čištění jak čalouněných, tak i dřevěných částí nábytku se nesmí používat chemická rozpouštědla a ředidla. Nábytek nesmí přicházet do přímého styku s vodou nebo být umístěn ve vlhkém prostředí. Přímé sluneční světlo škodí jak textilním vláknům, tak i barvám, rovněž není dobré výrobek vystavovat dlouhodobému působení sálavého tepla nebo jej umisťovat v prašném prostředí.
Životnost látky zvýšíte pravidelným ošetřením a čištěním. U všech potahových látek doporučujeme čistit skvrny před jejich zaschnutím. Potahové látky ošetřujte pouze k tomu určenými prostředky. Skvrny netřete, pouze odsávejte čistým hadříkem. Tkaninu nečistěte kartáči s drsným povrchem, k čištění používejte jemný kartáč a savou houbu.

Prach z čalouněných částí nábytku odstraňte jemným kartáčem nebo pomocí vysavače. Při větším znečištění použijte suchou pěnu nebo čistič na čalounění. Doporučujeme provádět šamponování pěnou tak, aby pěna nepřišla do styku s dřevěnými částmi výrobku. Dbejte na to, aby se roztok nevtlačoval do tkaniny a nepromáčel ji. Šamponování provádějte přesně podle pokynů výrobce saponátových prostředků na nábytek. Potahovou látku čistěte po směru vlasu, nikdy nečistěte krouživými pohyby.

Ošetřování dřevěného nábytku

Pro dřevěný nábytek je samozřejmě škodlivé i dlouhodobé působení vody nebo páry. Nestavte ho proto do vlhkého prostředí a ušetřete ho přímého styku s vodou. Nábytek očistěte vlažnou vodou s šetrným saponátem, nezapomeňte ho však následně vytřít do sucha. Stejně tak není vhodné dřevěný nábytek vystavovat dlouhodobému působení slunečního světla.

Nechcete-li, aby se vám prach znovu rychle usazoval, smíchejte v nádobě 1l vody, 2 lžičky 8% octa a 1 lžičku glycerinu, nakapejte směs na hadřík o otřete.

Ošetřování nábytku z kůže

Kožený nábytek neumísťujte příliš blízko ke zdrojům sálavého tepla. Vzdálenost mezi ním a zdrojem tepla by měla být minimálně 30 cm. Kožený nábytek také chraňte před přímým slunečním světlem a před přímým kontaktem s vodou. V případě potřísnění, vodu neutírejte, jen ji vysajte houbou. Jednou týdně prach vysajte a přetřete mírně vlhkým bavlněným hadříkem.

 

Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

To Top