Byt

Zelená úsporám: Co to přesně je?

nemovitosti
pixabay.com

Jistě každý alespoň zaslechl pojem zelená úsporám. Víme však všichni, co přesně si pod tímto pojmem představit? Jedná se o opravdu rozsáhlý program, který je organizovaný Ministerstvem životního prostředí. Díky programu získávají lidé nevratné dotace na inovování stávajícího vytápění a to na platformě obnovitelných zdrojů energie. Jeho správcem je Státní fond životního prostředí (SFŽP), který také rozhoduje o dotacích pro energetické úspory.

Čeho se konkrétně dotace týká?

Lidé díky programu získávají finanční podporu, aby mohli zřídit opatření, které zajistí snížení energetické náročnosti rodinného nebo bytového domu. Státní fond pravidelně uveřejňuje seznam výrobků, materiálů a technologií, kterých se dotace týká a které splňují potřebné legislativní požadavky. Pro každou vlnu je uveřejněný nový seznam, který je potřeba si hlídat a zaregistrovat se do něj.

Jaké je základní členění?

Do základního seznamu výrobků a technologií patří vnější tepelně izolační kompozitní systémy, kotle na biomasu, krbová kamna s výměníkem, tepelně izolační materiály, výplně stavebních otvorů jako jsou okna, vchodové dveře, střešní okna a balkonové dveře. Dále do seznamu spadají tepelná čerpadla, plynové kondenzační kotle, jednotky nuceného větrání se zpětných získáváním tepla a solární termické kolektory.

Jak podat žádost?

Momentálně se vlastníci nemovitostí mohou hlásit do 3. výzvy, která se týká nové zelené úsporám. Přihlášky je možné podat elektronickým způsobem za pomoci dostupných online formulářů. Následně, když se Vám podaří zaevidovat, je třeba vytisknout a následně podepsat formulář s žádosti a společně s přílohami odeslat doporučenou poštou nebo osobně donést na nejbližší krajské pracoviště SFŽP.

Nebuďte na to sami

Nejste zcela zběhlí v této oblasti? Potřebovali byste poradit a mít po ruce průvodce touto problematikou? Obraťte se na specialisty v této oblasti. Je jimi například realitní kancelář v Praze, která Vám vše objasní, vysvětlí potřebné pojmy a pomůže Vám k dosažení dotace.

To Top