Zahrada

Způsoby, jak mnohem lépe hospodařit s vodou na zahradě

pixabay,com

Nedostatek vody může být velice častý problém, který v uplynulých letech naši republiku trápil každou zimu. Nebyl dostatek vody ani v hlavních tocích a zdroje k údržbě a kropení zahrad pak nebyly už téměř vůbec. Vyplatí se proto reagovat tak, že budete vodu zachytávat sami.

Vlastní studna? Velice drahá a nemusí být jistotou dostatku vody

Lidé, kteří mají možnosti zainvestovat větší finanční částky mohou využít například ražbu vlastní studny. V naprosté většině oblastí je takový geologický úkon bezproblémový jak ze strany úřadů, tak nakonec i jeho vlastní realizace. Je ale potřeba uvědomit si, že náklady na budování vlastní studny nejsou malé a nemusí si je tak dovolit každý, nebo na některé pozemky a zahrady mohou být víceméně úplně zbytečné.

Další nevýhodou je, že i vlastní studna pak není úplnou jistotou zdroje vody, protože se v období nedostatku vody pohybuje na krizové hranici především hladina takzvaných spodních vod, které jsou uloženy hluboko v zemi. Je to tak výtečná volba pro pozemky u domu, ale nemusí být vždy řešením nedostatku vody.

Nádrže na dešťovou vodu a její schraňování

Mnohem levnější a efektivnější metoda tak může být použití různých způsobů zachytávání dešťové vody. Už dávno to například známe od svých rodičů a prarodičů, přičemž pod každým okapem na zahradě standardně stojí velký barel se zachycenou vodou. Později se začaly používat profesionální pozemní nádrže s mnohem vyšší kapacitou, které běžně najdeme na stavbách.

Nejefektivnějším způsobem ale zůstávají nádrže na dešťovou vodu, které mohou společně s kvalitním absorpčním systémem schraňovat opravdu velké množství vody, a navíc ji při průběhu čistit a opakovaně užívat. Nevýhodou může být větší pořizovací cena, ale i s ní mohou pomoci dotace na dešťovou vodu.

To Top