Byt

Daň z nabytí nemovitosti nově zaplatí kupující

daň z nabytí nemovitosti
pixabay.com

Do konce října roku 2016 povinnost zaplatit daň z nabytí nemovitosti ležela na bedrech prodávajících. Ti se nyní radují, jelikož tato povinnost od 1. listopadu 2016 přešla na kupující. Pro kupující už to tak dobrá zpráva není. Jedná se totiž o 4 % z kupní ceny. A daň nebude součástí kupní ceny.

V případě bytu za 3 000 000 korun, což je například v Praze obvyklá cena, činí ona 4 % částku 120 000 Kč. Pokud prodávající tuto položku nezahrne do kupní ceny nebo původní cenu o daň z nabytí nemovitosti nesníží, je to pro kupujícího značná finanční částka navrch. Prodávající by měl tento fakt uvést do nabídky.

Lze očekávat pokles cen nemovitostí?

Na této změně vydělají především prodávající. Logicky by měli prodávající snížit cenu o částku, kterou již nemusí platit, a která půjde na vrub kupujícího. Není to však jejich povinností, a tak se spíše předpokládá, že prodávající cenu nesníží. Ceny nemovitostí se budou nabízet za stejně vysoké ceny jako nyní, avšak navíc bez daně. Kupující daň z nabytí nemovitosti bude muset zaplatit v každém případě. To znamená, že se ceny nemovitostí minimálně během prvních měsíců v celkových nákladech pro kupujícího zvýší.

Kupující mohou využít právo na osvobození od daně z nabytí nemovitosti. To je však možné pouze ve třech případech:

  • prvního převodu dokončené jednotky či stavby
  • prvního převodu pozemku, jehož součástí je dokončená stavba
  • převodu jednotek a staveb s povolením předčasného užívání

Změny přinesl nový zákon o spotřebitelském úvěru

Pro kupující je toto jedna z novinek, která se týká financování nemovitostí. Kromě toho, že nově musí platit 4% daň z nabytí, vláda vydala novelu zákona o spotřebitelském úvěru. Ten nově zahrnuje také hypotéky. Podle tohoto zákona je nyní možné získat hypotéku v maximální výši 95 % a cca od května 2017 v maximální výši 90 %. Hypoteční společnosti budou navíc povinné přísněji kontrolovat bonitu každého zákazníka (tj. schopnosti splácet úvěr).

Lze tak očekávat, že postupně poklesne počet osob, kterým se podaří získat hypotéku. To by mělo za následek pokles zájmu o koupi nemovitosti a mohly by tedy poklesnout dnes vysoké ceny nemovitostí. A to by byla dobrá zpráva pro kupující. To je však pouhá spekulace.

To Top