Rozhodli jste se pro rekonstrukci? Chcete se do této změny pustit sami? V tom případě byste si určitě neměli nechat ujít dnešní článek, ve kterém vám poradíme, na co si dát pozor. I když se možná nemáte v plánu pustit do obsáhlejší a náročnější rekonstrukce, může na vás číhat nejedna nástraha, které je určitě lepší se vyhnout.
Nástraha první: špatné plány
První nástraha spočívá v tom, že budete mít tzv. velké oči. Co vám tím chceme říci? Před rekonstrukcí je určitě na místě sestavit plán a mít jasnou představu o tom, co budete a nebudete dělat. Teprve až poté, co si na základě plánů budete jistí, že všechny vaše výmysly a nápady jsou skutečně reální, se můžete pustit do bourání, předělávání a změn. Jinak se stane, že si vymyslíte něco, co nebude reálné, ale zjistíte to, až když bude pozdě.
Nástraha druhá: nedostatek financí
Dalším kamenem úrazu jsou finance. Je vám určitě jasné, že rekonstrukce není zadarmo, ale že naopak bude potřeba svým penězům trochu pustit žilou. Nicméně byste si hned na začátku měli sestavit finanční rozpočet a toho se držet. Jedině tak v polovině rekonstrukce, kdy nebude nic dodělaného pořádně, nezjistíte, že vám došly peníze a vy nemáte z čeho čerpat. Účet bude na nule a rekonstrukce z poloviny hotová. A to přece nechcete.
Nástraha třetí: velké oči
Třetí nástraha spočívá v tom, že budete přesvědčeni o tom, že na všechno stačíte sami, takže se pustíte i do náročnějších úkonů, se kterými nebudete mít žádné zkušenosti a dopadne to tak, že práci buď pokazíte, nebo ji rozděláte a poté nedoděláte. Zvažte proto, na co stačíte a na co ne, nemá smysl si hrát na hrdinu. Nemůžete si na sebe obléknout pracovní oděvy a rázem nabýt přesvědčení, že zvládnete úplně všechno. Někdy je zkrátka lepší si přiznat, že na to či ono nestačíte a požádat o pomoc odborníka.