Dům

Prodej podílu nemovitosti a předkupní právo v praxi

Nemovitost
pixabay.com

Spoluvlastnictví je typem vlastnictví, které váže dvě, ale i více osob k jedné věci. V našem případě se jedná o vlastnictví podílu nemovitostí nebo pozemků. Tento typ vlastnictví přináší vlastníkům řadu práv, výhod, povinností a z určitých úhlů nevýhod. Jak je to s prodejem podílu nemovitosti a pozemku a předkupním právem v praxi?

Jak se stanete spoluvlastníkem?

Variant a možností, jak se může člověk stát spoluvlastníkem nemovitosti nebo pozemku je nespočet. Vlastníkem podílu se můžete stát na základě vlastního rozhodnutí a to tak, že jednoduše s někým dalším koupíte společně nějaký objekt, stavební parcelu nebo pole. Podle toho, kolik financí jste při koupi do nemovitosti nebo pozemku vložili, tak velký Vám vzniká podíl a s ním i související práva a povinnosti.

Dále však můžete být podílem obdarováni nebo ho získat na základně dědického nebo rozvodového řízení. Práva a povinnosti Vám vyplývají úplně stejná, pokud se rozhodnete podíl přijmout a stát se tak jeho vlastníkem.

Co je předkupní právo?

V oblasti podílového vlastnictví je od 1. ledna 2018 platná novela, která jasně udává, že pokud se rozhodnete pro prodej svého podílu, přednostně ho musíte nabídnout ostatním vlastníkům podílů. Tudíž i když už kupce máte dopředu domluveného, přednost mají ostatní spoluvlastníci.

Jak prodat podíl nemovitosti?

Pokud jste svůj podíl nabídli ostatním spoluvlastníkům a nikdo z nich neprojevil svůj zájem, můžete ho prodat v podstatě komukoliv. Můžete svůj podíl nabídnout jak sami na trh, tak i prostřednictvím realitní kanceláře. Realita bývá však tvrdá a sehnat vhodného kupce bývá těžké. Rychlou variantou je výkup podílu nemovitostí, kde nemusíte čekat vůbec na nic. Záleží jen na Vás, pro jakou možnost se rozhodnete a jak moc na prodej podílu spěcháte.

To Top