Dům

Zahradní jezírko si žádá správnou údržbu

www.pixabay.com

Rozhlehlá a tvarově pestrá jezírka jsou čím dál vyhledávanějším prvkem moderních zahrad. Vodní plocha, která tvoří zázemí pro nejrůznější ryby a rostliny, ale hlavně představuje nepřehlédnutelnou a oku lahodící součást daného prostoru.

Jestliže uvažujete o něčem podobném, je třeba zaměřit se na dvě zásadní fáze. Tou první je vybudování samotného jezírka a tou druhou jeho následná údržba.

Pokládka geotextilie pro jezírka

Poté, co dojde k vyhrabání patřičně veliké díry a ke zpevnění všech jejích částí, výstupků a kaskád, je nutné provést tu nejdůležitější věc. Tou je správná pokládka geotextilie pro jezírka, jež tvoří pomyslný základ vodní plochy. Folii lze navařovat v závislosti na tom, jak velké jezírko bude.

Snadno tvarovatelný prvek zabraňuje jakémukoliv vsakování vody do země. Zároveň je pružnou a pevnostně silnou částí těchto prostor s patřičnou odolností vůči UV záření. V tomto směru určitě nešetřete a volte kvalitu, s níž se pojí dlouhá životnost.

Pravidelná údržba jezírek

Aby vodní plocha vypadala stále dobře, jako na začátku, je zapotřebí údržba jezírek, s níž docílíte optimálně fungujícího ekosystému. Podstatným úkonem je bezpochyby samotné čištění, při němž z jezírka odstraníte odumřelé rostliny a živočichy. Důkladnější údržbu je ideální naplánovat vždy na podzim každý rok.

Při opakovaném čištění a umístění vhodných rostlin dospějete k výsledku, jímž bude minimální množství nežádoucích bakterií a čistá voda. V tomto směru se nemusíte spoléhat pouze na přírodní procesy, ale také na ty mechanické v podobě membránového čerpadla sloužícího pro okysličování vody.

Ač to může vypadat jakkoliv, jezírko není provozně náročnou součástí zahrady, musíte pouze vědět, jak jej správně vytvořit a následně o něj pečovat. Výsledkem vám poté bude překrásná a rozmanitá vodní plocha plná života.

Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

To Top